MAGAZİN GAZETE DERGİ TV | Türkiye'nin En Kolay Okunan Haber Magazin Sitesi

28 Şubat 2024 Çarşamba 00:01
Chrome Kullanıyorsanız:
1.Tarayıcınızın sağ üstündeki, şuna benzeyen düğmeye tıklayın:
2.Options veya Seçenekler yazan kısma tıklayın.
3.Home Page veya Ana sayfa yazan kısma sitemizin adresini yapıştırın ve kaydedin.

Firefox Kullanıyorsanız:
Sitemizin adresinin tamamını seçin ve tutup anasayfa düğmesine sürükleyin.

Anasayfa düğmesi genelde şöyle görünür:

ANASAYFA YAŞAM EURO MEDICALIFE DOKTORUM Bel fıtığı tedavisinde Epiduroskopi

Görüş ve Düşünceleriniz?

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhattapları tarafından dava açılabilmektedir.

KONFORLU YÖNTEM

Bel fıtığı tedavisinde Epiduroskopi

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Prof. Dr. Serbülent Gökhan Beyaz bel fıtığı tedavisinde konforlu yöntemi açıkladı.
12 Ocak 2024 Cuma 06:44

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Prof. Dr. Serbülent Gökhan Beyaz bel fıtığı tedavisinde konforlu yöntemi açıkladı.

Bel Ağrısı, dünyada soğuk algınlığından sonra en sık görülen sağlık sorunudur. Bel ağrısının en sık nedenlerinden biri de bel fıtığıdır. Bel fıtığı iki omur arasında bulunan yastık görevi yapan disklerin ağır yük kaldırma, aşırı kilo, hareketsiz yaşam, stres, sigara kullanımı, uzun dönemde oluşan kireçlenmeler, ergonomik olmayan ofis malzemeleri ve yataklar yüzünden su içeriğinin azalmasıyla diskin yapısı bozulur. Bu yastık görevi yapan disklerin arkaya doğru fıtıklaşmasıyla bel fıtığı oluşur.

Bel ağrılarının büyük gevşetici, masaj ve fizik tedavi uygulamalarıyla geçer. İngiltere'de çok sayıda hasta üzerinde yapılan araştırmada bel fıtığı olan hastaların %86'sında bu tür tedavilerle iyi sonuçlar alındığı bildirilmektedir. Gelişmiş ülkelerde bel fıtığına bağlı açık ameliyatlar (sadece idrar ve büyük abdest tutamama, ayaklarda ve bacaklarda güç kaybı olduğunda) daha az uygulanmaktadır.

Bel fıtığının ameliyatsız tedavisinde son yıllarda birçok yöntem geliştirilmiş ve klinik kullanıma girmiştir. Epiduroskopi yöntemi ise bu yöntemlerden biridir. Bu çoğunluğu kendiliğinden ya yöntem epidural alanın yani da konservatif tedavi dediğimiz ağrı kesici, kas omurilik kanalının görüntülenmesidir. Bunu halkımızın çok aşina olduğu laparoskopik ameliyatlar veya endoskopik girişimlerde olduğu gibi bir televizyon ekranından dokuların görülmesiyle yapılan ameliyatlardır.

Epiduroskopi ile ilk yıllarda omurilik kanalı görüntülenmiş, omurilik kanalındaki damarlar, sinirler ve fıtıkların görüntülenmesini sağlamıştır. Teknolojinin ilerlemesiyle iki kanallı epiduroskoplar üretilmiş, bir taraftan kamera yerleştirilirken diğer taraftan tıbbi araçların yerleştirilmesine olanak sağlayarak iki kanalın da kullanılmasını kolaylaştırmıştır. Özellikle son birkaç yıl içerisinde yapılan çalışmalar sayesinde bel fıtığının ameliyatsız tedavisinde güvenli ve başarılı olduğunu gösterilmiştir.

1934 yılında Mixter ve Barr tarafından fıtıkların açık ameliyatla çıkarılmasını tekniğinin ortaya konulmasından beri neredeyse 100 yıl yakın bir süre geçti. Açık ameliyat tekniğini keşfeden Barr, bel fıtığına neden olan diskin %80-90' nın sıvıdan ibaret olduğunu, bu durumda neden fıtıklaşmış diski vücuttan çıkartma işleminde cerrahi aletlere neden gerek olsun ki? Diye ifade etmiştir. 

DİSKEKTOMİ ALABİLİR Mİ? PEKİ, NEDİR BU TEKNİK?

Epiduroskopik diskektomi operasyonu sırasında genel anestezi uygulanmaması, omurgaya neşter kullanılmaması, yan etkilerin açık ameliyata göre neredeyse yok denecek kadar az olması, aynı gün taburcu olabilmesi, günlük aktivitelerine ve işine erkenden dönebilmesi, araba ve toplu taşıma araçlarını birinci haftada kullanabilmesi işlemin çok önemli avantajlarıdır. Bel fıtığına bağlı bel ağrınız var ve konservatif tedavilerle geçmiyorsa tedavide Epiduroskopi yöntemi düşünülmelidir.

Hastalarımıza Tavsiyelerimiz

Prof. Dr. Serbülent Gökhan Beyaz, bel fıtığı tedavisinde ilk basamak istirahat olduğunu söylüyor. Fakat son yıllarda uzun süreli istirahatin bel fıtığı tedavisinde olumsuz etkileri olabileceği anlaşıldığından, istirahat ve hareket kısıtlamasının mümkün olduğunca kısa tutulması tedavinin başarısı açısından önemlidir. Çok ciddi ağrılı durumlarda kısa süreli yatak istirahati verilebilirse de, istirahat daha çok omurgaya yük bindiren hareketleri kısıtlamak şeklinde olur.

Hastanın işe gidip gitmeme durumu yaptığı işe bağlı olarak doktoru tarafından değerlendirilir. Bu dönemde genellikle ağrı kesici ve kas gevşetici ilaç tedavileri uygulanır. Bazı durumlarda kontrollü bir şekilde steroid tedavisi yapılabilir. Korseleme gerekli olduğu durumlarda kısa süreli olarak kullanılabilir.

Profesör Doktor Serbülent Gökhan Beyaz Kimdir?

Prof. Dr. Serbülent Gökhan Beyaz, Tıp Fakültesini Edirne’de Trakya Üniversitesinde tamamlandıktan Sonra 2003 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nin Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim dalında araştırma görevlisi olarak görev yapmıştır.

2007 yılında mecburi hizmetini yapmak için Diyarbakır’a gitmiş olup bilimsel çalışmasını devam ettirmek için

2011 yılında Yrd. Doçent olarak Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesinde göreve başlamıştır. Ağrı tedavisi için Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Algoloji Bilim Dalı’nda eğitim almıştır. Prof. Dr. Serbülent Gökhan Beyaz, kronik ağrı ve tedavilerinde bilgi ve deneyimlerini geliştirmek için Amerika Birleşik Devletleri Texas Tech Üniversitesine gitmiştir.

2013 yılında Sakarya Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi’ nde Ağrı Kliniği kurduktan sonra hem hasta tedavilerine hem de akademik çalışmalarına devam etmiştir. Bel ve boyun fıtığı ağrı tedavileri için Almanya’ ya, Kanser ağrı tedavileri için İspanya’ya, Minimal invaziv ağrı tedavileri için Hırvatistan’ a gitmiştir.

2017 yılında Dünya Ağrı Board Sertifikasını kazanarak Fellowship International Pain Practice ünvanını almıştır.

Dünya Ağrı Board Sınavı (FIPP):

The World Institute of Pain “Fellow of Interventional Pain Practice” 31 August 2017, Budapest, Hungary. WIP tarafından F.I.P.P. ünvanı alınmıştır.

İletişim:

Fulya, Prof Dr Serbülent Gökhan BEYAZ, FIPP, Ağrı ve Omurga Merkezi,
Ortaklar Cd. No: 51, 34394 Şişli/İstanbul

T/WA: +90 (544) 118 08 08
[email protected]
www.serbulentgokhanbeyaz.com

Komfortable Methode bei der Behandlung von Bandscheibenvorfällen!

Der Facharzt für Anästhesiologie und Reanimation, Prof. Dr. Serbülent Gökhan Beyaz, gab wichtige Informationen zu diesem Thema.

Schmerzen im unteren Rückenbereich sind nach der Erkältung das häufigste Gesundheitsproblem der Welt. Eine der häufigsten Ursachen für Schmerzen im unteren Rückenbereich ist der Bandscheibenvorfall. Die Struktur der Bandscheiben, die als Polster zwischen den beiden Lendenwirbeln fungieren, verschlechtert sich mit der Abnahme des Wassergehalts aufgrund von schwerem Heben, Übergewicht, sitzender Tätigkeit, Stress, Rauchen, langfristiger Verkalkung, unergonomischen Büromaterialien und Matratzen. Der Bruch dieser Bandscheiben, die als Polster fungieren, drückt nach hinten und es bilden sich Bandscheibenvorfälle.

Schmerzen im Lendenwirbelbereich lassen sich mit starken Entspannungsmitteln, Massagen und physiotherapeutischen Anwendungen lindern. In einer Studie, die an einer großen Zahl von Patienten in England durchgeführt wurde, wird berichtet, dass 86% der Patienten mit Bandscheibenvorfällen mit solchen Behandlungen gute Ergebnisse erzielen. In den Industrieländern sind offene Operationen bei Bandscheibenvorfällen (nur bei Harninkontinenz und großer Blase, Kraftverlust in den Füßen und Beinen) weniger verbreitet.

Für die nicht-chirurgische Behandlung von lumbalen Bandscheibenvorfällen wurden in den letzten Jahren zahlreiche Methoden entwickelt und klinisch eingesetzt. Die Methode der Epiduroskopie ist eine dieser Methoden. Bei dieser meist spontan durchgeführten Methode handelt es sich um die Sichtbarmachung des Epiduralbereichs, d. h. des schmerzstillenden, muskulären Wirbelkanals, was wir als konservative Behandlung bezeichnen. Das ist unseren Leuten sehr vertraut, wie bei laparoskopischen Operationen oder endoskopischen Eingriffen, also Operationen, bei denen man das Gewebe auf einem Fernsehbildschirm sieht.

In den ersten Jahren der Epiduroskopie wurden der Wirbelsäulenkanal und die Gefäße, Nerven und Hernien im Wirbelsäulenkanal sichtbar gemacht. Mit der Weiterentwicklung der Technologie wurden Zweikanal-Epiduroskope hergestellt, die es ermöglichen, medizinische Instrumente auf der einen Seite zu platzieren, während sich die Kamera auf der anderen Seite befindet, was die Nutzung beider Kanäle erleichtert. Vor allem dank der in den letzten Jahren durchgeführten Studien hat es sich als sicher und erfolgreich bei der nicht-chirurgischen Behandlung von Bandscheibenvorfällen erwiesen.

Fast 100 Jahre sind vergangen, seit Mixter und Barr 1934 die Technik der Entfernung von Bandscheibenvorfällen durch eine offene Operation einführten. Barr, der die Technik der offenen Chirurgie entdeckte, stellte fest, dass die Bandscheibe, die einen Bandscheibenvorfall verursacht, zu 80-90 % aus Flüssigkeit besteht, weshalb also chirurgische Instrumente erforderlich sind, um den Bandscheibenvorfall aus dem Körper zu entfernen. 

KANN ER EINE DISKEKTOMIE BEKOMMEN? WAS IST DIESE TECHNIK?

Die epiduroskopische Diskektomie erfordert keine Vollnarkose, es wird kein Skalpell verwendet, die Nebenwirkungen sind im Vergleich zur offenen Operation fast vernachlässigbar, der Patient kann noch am selben Tag entlassen werden, er kann früh zu seinen täglichen Aktivitäten und zur Arbeit zurückkehren und in der ersten Woche Autos und öffentliche Verkehrsmittel benutzen - das sind sehr wichtige Vorteile des Verfahrens. Wenn Sie aufgrund eines Bandscheibenvorfalls Schmerzen im unteren Rückenbereich haben und diese durch konservative Behandlungen nicht verschwinden, sollte die Epiduroskopie als Behandlungsmethode in Betracht gezogen werden.

Unser Rat an die Patienten

Prof. Dr. Serbülent Gökhan Beyaz sagt, dass der erste Schritt bei der Behandlung eines lumbalen Bandscheibenvorfalls Ruhe ist. Da man in den letzten Jahren jedoch erkannt hat, dass sich längere Ruhe bei der Behandlung von Bandscheibenvorfällen negativ auswirken kann, ist es für den Behandlungserfolg wichtig, Ruhe und Bewegungseinschränkung so kurz wie möglich zu halten. Kurzfristige Bettruhe kann zwar bei starken Schmerzen verordnet werden, doch besteht die Schonung meist in der Einschränkung von Bewegungen, die die Wirbelsäule belasten.

Ob der Patient zur Arbeit gehen kann oder nicht, wird von seinem Arzt in Abhängigkeit von seinem Beruf beurteilt. Während dieser Zeit werden in der Regel Schmerzmittel und Muskelrelaxantien verabreicht. In einigen Fällen kann auch eine kontrollierte Steroidbehandlung durchgeführt werden. Wenn nötig, kann für kurze Zeit ein Korsett getragen werden.

Wer ist Professor Dr. Serbülent Gökhan Beyaz?

Prof. Dr. Serbülent Gökhan Beyaz arbeitete nach Abschluss seines Medizinstudiums an der Trakya-Universität in Edirne im Jahr 2003 als wissenschaftlicher Mitarbeiter in der Abteilung für Anästhesiologie und Reanimation der Eskişehir Osmangazi Universität.

Im Jahr 2007 ging er nach Diyarbakır, um seinen Pflichtdienst abzuleisten und seine wissenschaftliche Arbeit fortzusetzen.

Seit 2011 arbeitet er als Assistenzprofessor an der medizinischen Fakultät der Universität Sakarya. Er erhielt eine Ausbildung an der medizinischen Fakultät der Universität Ankara, Abteilung für Algologie zur Schmerzbehandlung. Prof. Dr. Serbülent Gökhan Beyaz ging an die Texas Tech University in den Vereinigten Staaten von Amerika, um sein Wissen und seine Erfahrung im Bereich chronischer Schmerzen und deren Behandlung zu vertiefen.

Nachdem er 2013 eine Schmerzklinik am Ausbildungs- und Forschungskrankenhaus der Universität Sakarya eingerichtet hatte, setzte er sowohl die Behandlung von Patienten als auch akademische Studien fort. Er reiste nach Deutschland zur Behandlung von Lenden- und Halswirbelbrüchen, nach Spanien zur Behandlung von Krebsschmerzen und nach Kroatien zur minimalinvasiven Schmerzbehandlung.

Im Jahr 2017 wurde er mit dem World Pain Board Certificate ausgezeichnet und erhielt den Titel Fellowship International Pain Practice.

World Pain Board-Prüfung (FIPP):

Das World Institute of Pain "Fellow of Interventional Pain Practice" 31. August 2017, Budapest, Ungarn. Der F.I.P.P.-Titel wurde vom WIP verliehen.

Kontakt:

Fulya, Prof. Dr. Serbülent Gökhan BEYAZ, FIPP, Schmerz- und Wirbelsäulenzentrum,
Ortaklar Cd. Nr.: 51, 34394 Sisli/Istanbul

T/WA: +90 (544) 118 08 08
[email protected]
www.serbulentgokhanbeyaz.com

Türkiye'nin en kolay okunan haber, magazin sitesi mgdtv.com'da en güncel haberleri bulabilirsiniz.

Etiketler: Serbülent Gökhan Beyaz bel ağrısı bel fıtığı fizik tedavi stres aşırı kilo Epiduroskopi ağrı kesici Fellowship International Pain Practice ameliyat Bandscheibenvorfall Bandscheiben Epiduralbereichs Epiduroskopie Behandlung mgd haber güncel m041028

FACEBOOK

YORUMLAR

TOPLULUK

YORUMLAR (0)

Yorum yapabilmek için üye olmalı ve giriş yapmalısınız.

Üye Olun Giriş Yapın

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

Türkiye'nin en kolay okunan haber sitesi olarak siz okuyucularımıza daima güvenilir ve objektif yayıncılık anlayışımızla hizmet vermekteyiz.
En güncel ekonomi haberleri, borsa durumu, finans, en yeni spor, sanat ve tarafsız siyaset haberlerine günlük olarak ulaşabileceğiniz geniş bir platform. Sıkılmadan okuyabileceğiniz, renkli görselleri ile, detaylı ancak bir o kadarda kısa ve öz yazılan içerikleriyle haber magazin Mgd Tv hizmetinizde.