MAGAZİN GAZETE DERGİ TV | Türkiye'nin En Kolay Okunan Haber Magazin Sitesi

14 Nisan 2024 Pazar 17:34
Chrome Kullanıyorsanız:
1.Tarayıcınızın sağ üstündeki, şuna benzeyen düğmeye tıklayın:
2.Options veya Seçenekler yazan kısma tıklayın.
3.Home Page veya Ana sayfa yazan kısma sitemizin adresini yapıştırın ve kaydedin.

Firefox Kullanıyorsanız:
Sitemizin adresinin tamamını seçin ve tutup anasayfa düğmesine sürükleyin.

Anasayfa düğmesi genelde şöyle görünür:

ANASAYFA GÜNCEL BÖLGESEL ŞANLIURFA Çocuklar neden istismar ediliyor?

Görüş ve Düşünceleriniz?

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhattapları tarafından dava açılabilmektedir.

URFA'DAN BÜYÜK TEPKİ

Çocuklar neden istismar ediliyor?

Çocuk cinayetleri ve istismarlarına tepki için Şanlıurfa Barosu’nda bir araya gelen avukatlar basın açıklaması yaptılar.
05 Mayıs 2014 Pazartesi 17:50

Şanlıurfa Barosu'na kayıtlı bir grup avukat, son günlerde yurt genelinde artan çocuk istismarına ve cinayetlerine tepki gösterip açıklamada bulundu. Günümüzde çocuklara hak ettiği değerin verilmediğini söyleyen avukat Esra Yurum, "Türkiye’de çocuk istismarı ve ihmallerinin önüne geçilememiş aksine son günlerde yaşadığımız çocuk kayıp ve ölümleri çocukların etkin bir şekilde korunamadığının acı bir göstergesi olmuştur" dedi.

Çocuk cinayetleri ve istismarlarına tepki için Şanlıurfa Barosu’nda bir araya gelen avukatlar adına Esra Yurum, basın açıklamasında bulundu, Avukat Yurum şunları söyledi: 

"Tüm dünyada ve ülkemizde son zamanlarda şiddete uğrayan, öldürülen, ihmal edilen, ticari ve cinsel sömürünün nesnesi olan alkol ve madde kullanan çocukların sayısı giderek artmaktadır.  Özellikle 2014 yılının başından bu yana ülkemizde Çocuk istismar ve ihmalleri bilançosu giderek ağırlaştı ve 15 çocuk ölü olarak bulundu. İlimizde ise 14 yaşındaki bir çocuk bu yaşta tek sorununun dersleri ve arkadaşlarıyla top oynamayı planlamak olması gerekirken psikolojik sorunlar nedeniyle intihar etti."

AVUKATLARIN ÇOĞU ÇOCUKLARIN DAVASINA BAKIYOR

Şanlıurfa Barosu CMK uygulama merkezinin kayıtlarına göre yapılan avukat görevlendirmelerinin büyük çoğunluğunun çocuklara ilişkin görevlendirmede olduğu ifade eden Avukat Esra Yurum, anne ve babalara uyarıda bulunarak konuşmasına şöyle devam etti:

"Çocuklar 'suça sürüklenen çocuk' olarak suça karışmaktadırlar. Ayrıca birçok çocuk da suçun mağduru olarak yer almaktadır. Suça sürüklenen çocuklar için ise ülkemizde 12-17 yaşlarında 1 milyon 649 bin çocuk cezaevinde ve yine cezaevlerinde de yeterli tedbirler alınamadığından çocuklar her türlü istismara maruz kalmaktadır. Ancak çocuk Koruma Kanununun gereği olarak amaç çocuğun yüksek menfaatini korumak olmalı tutukluluk ve hükümlülük en son çare olarak başvurulmalı daha ziyade çocuklara ilişkin koruyucu ve destekleyici tedbirlere başvurulmalı ve bunların denetiminin sağlanması için gerekli tedbirler alınmalıdır. Son çare olarak nitelendirdiğimiz tutuklulukta ise çocuklar yeterli fiziki ve teknik imkanlar sağlanarak cezaevlerinde değil ıslahevlerinde tutulmalıdırlar. BM Çocuk Hakları Sözleşmede; Bu sözleşmeye taraf devletlerin, çocuğun ana-babasının ya da onlardan yalnızca birinin, yasal vasi veya vasilerinin ya da bakımını üstlenen herhangi bir kişinin yanında iken bedensel veya zihinsel saldırı, şiddet veya suiistimale, ihmal ya da ihmalkar muameleye, cinsel saldırı dahil her türlü istismar ve kötü muameleye karşı korunması için; yasal, idari, toplumsal, eğitsel bütün önlemleri alırlar. Bu  tür koruyucu önlemler; burada tanımlanmış olan çocuklara kötü muamele olaylarının önlenmesi, belirlenmesi, bildirilmesi, yetkili makama havale edilmesi, soruşturulması, tedavisi ve izlenmesi için gerekli başlıca yöntemleri ve uygun olduğu takdirde adliyenin işe el koyması olduğu kadar durumun gereklerine göre çocuğa ve onun bakımını üstlenen kişilere, gereken desteği saklamak amacı ile sosyal programların düzenlenmesi için etkin yöntemleri de içermelidir. Sözleşme bu maddesiyle çocuğun her türlü istismara karşı korunmasını taraf devletlerin asli sorumluluğu olduğu belirtilmiş ve taraf devletler tüm eylem ve politikalarını çocuğun yüksek yararı doğrultusunda geliştirmek ve uygulamakla yükümlü tutulmuşlardır."

BARO OLARAK BU OLAYLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Avukat Esra Yurum, çocuk istismarı ve cinayetlerini işleyenleri kınayarak, "Şanlıurfa Barosu avukatları ve çocuk hakları komisyonu üyeleri olarak çocukların hayatlarına kasteden zihniyeti lanetliyor; tüm devlet organlarını,meslektaşlarımızı, STK’ları, ilgili kurum ve kuruluşları ve tüm aileleri bu gibi acı ve ülkemizin hukuki,ahlaki ve toplumsal düzenine kasteden olayların karşısında olmayı, bu konuda topluma bilinç kazandırma konusunda vakit kaybetmeden işbirliğine davet ediyoruz. Her türlü şiddetin olduğu gibi toplumun temel taşları olan çocuklarımıza yönelen her türlü şiddet ve kıyımın karşısında olduğumuzu belirtir, üstümüze düşen her türlü hukuki ve sosyal sorumluluğun bilincinde olduğumuzu tekrar vurgulayarak; Şanlıurfa Barosu olarak tüm çocuk istismar davalarının titizlikle takipçisi olduğumuzu bu tür olayların tekrar yaşanmadığı, ve son bulacağı ana dek mücadele edeceğimizi belirtmek isteriz" diyerek konuşmasını tamamladı.
 

Türkiye'nin en kolay okunan haber, magazin sitesi mgdtv.com'da en güncel haberleri bulabilirsiniz.

Etiketler: çocuk istismar tepki baro şanlıurfa
İLGİLİ HABERLER

SAĞLIK GURUSU AÇIKLADI

Çocuk ebeveyniyle uyumamalı mı?

Mickey Mehta, bir çocuğun ebeveynleriyle aynı yatağı paylaşmayı bırakması gereken kesin yaşı açıklıyor... ve cevap... devamı...

İSYAN ETTİ

Lady Gaga Onur Yürüyüşü'ne tepki

LGBTİ Onur yürüyüşü düzenlemek isteyenlerin polis tarafından engel olunması karşısında Lady Gaga, Twitter'dan isyan etti devamı...

DOĞU TÜRKİSTAN'A ÖZGÜRLÜK

Şahan Gökbakar'dan Çin'e tepki

Ünlü komedyen Şahan Gökbakar, Çin'in kontrolü altında olan ve türlü eziyete uğrayan Doğu Türkistan'ı unutmadı. devamı...

ANNELER DİKKAT

Çocuklarda kahvaltının önemi

Çocuklarda obezitenin yaygınlaşmasının en önemli sebepleri hareketsizlik ve düzensiz beslenme... devamı...

Çocuklar güneş gözlüğü takmalı mı?

Kendi göz sağlığımız için kullandığımız güneş gözlüklerini çocuğumuz içinde tercih etmeli miyiz? devamı...

FACEBOOK

YORUMLAR

TOPLULUK

YORUMLAR (0)

Yorum yapabilmek için üye olmalı ve giriş yapmalısınız.

Üye Olun Giriş Yapın

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

Türkiye'nin en kolay okunan haber sitesi olarak siz okuyucularımıza daima güvenilir ve objektif yayıncılık anlayışımızla hizmet vermekteyiz.
En güncel ekonomi haberleri, borsa durumu, finans, en yeni spor, sanat ve tarafsız siyaset haberlerine günlük olarak ulaşabileceğiniz geniş bir platform. Sıkılmadan okuyabileceğiniz, renkli görselleri ile, detaylı ancak bir o kadarda kısa ve öz yazılan içerikleriyle haber magazin Mgd Tv hizmetinizde.